Technológia

További kérdés esetén, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot.

A technológia előnyei

A TopStep™ tecnológiával létrehozott szerkezetek kiválóan alkalmazhatók belsőépítész-berendezések - lépcsők, bútorok stb. - kialakítására, helyszíni (monolitikus) és előre gyártott (üzemi) építésű, alacsony szintszámú egyedi és csoportos lakóépületek, nyaralók és pavilonok, tetőbeépítések és emeletráépítések, ipari- és középületek, térelemek építésére.

Számtalan lehetőség

Szerkezeténél fogva alkalmas különböző belsőépítészeti berendezések - lépcsők, bútorok stb. - kialakítására. Speciális hő- és hangszigetelési igény kielégítésére is alkalmas.

Könnyű és gazdaságos

Egyszerű felépítésű, anyaga vékony bordázatú, stabil, időtálló és rugalmas. Könnyen mozgatható, előállítása gyorsan, kis energiaigénnyel, gazdaságosan valósítható meg.

Tetszőleges kialakítás

Különleges építési körülmények (szűk építési terület, házilagos kivitelezés, szerkezeterősítés, magasépítési igényszint, műemléki környezet, földrengéses terület stb.) között is kedvezően használható.

A TopStep™ technológia részletei

A TopStep™ eljárása vékony keresztmetszetű, nagy szilárdságú és fesztávolságú, tervezett vasaláserősségű homokbeton (dermesztett beton) teherhordó szerkezeteket képes létrehozni.

A TopStep™ tecnológiával létrehozott szerkezetek kiválóan alkalmazhatók belsőépítész-berendezések - lépcsők, bútorok stb. - kialakítására, helyszíni (monolitikus) és előre gyártott (üzemi) építésű, alacsony szintszámú egyedi és csoportos lakóépületek, nyaralók és pavilonok, tetőbeépítések és emeletráépítések, ipari- és középületek, térelemek építésére.
A vékony gipszfelületű homokbeton lemezekből, nyitott és zárt szelvényű, tetszőleges méretű, alakú és fesztávolságú, méretezett anyagú és teherbírású szerkezeteket készíthetünk, melyek alkotó elemei lesznek nyitott és zárt szelvényű oszlopoknak, gerendáknak, bordás vagy dobozszerű fal- és födémelemeknek, térelválasztó falaknak.
Mint ismeretes, a szerkezetépítés egyik leggyakrabban használt fajtája a hagyományos módon homokos kavics alapanyagú adalék anyagokkal készíthető vasbetonszerkezet.

Ennek az ismert megoldásnak a hiányossága, hogy a normál vasbetonszerkezet mérete és tömege nagy, szilárdulási üteme lassú, ezért a zsaluzatra ható oldalnyomás jelentős, ami miatt a zsaluzat merevségének biztosítása szükséges.

További hiányosság, hogy a víz-cement tényező általában nem eredményez optimális szilárdsági értéket, ezért az ilyen szerkezetek tömörítése és utókezelése szükséges, ugyanakkor energiaigényes is.

Ezen túlmenően az építés ideje hosszú, amely alapvetően függ a beton szilárdulási ütemétől, amely az ismert hagyományos vasbeton szerkezetek esetén 28 nap.

Az ily módon előállított beton testsűrűsége nagy, így a szerkezetek vasalása nagy átfogási és lehorgonyzási hosszakkal, bonyolult vashajlításokkal, általában nagy átmérőjű acélbetétekkel készíthető csak el.
A dermesztett homokbeton “szövetszerkezetes” építési mód kialakulása Sámsondi Kiss Béla munkásságán alapszik. A szakirodalomból jól ismert “Szövetszerkezetes épületek című könyve (1965, Akadémia Kiadó, Budapest), melyben az eljárás addig ismert gyakorlati és elméleti alapjait közölte.
Munkássága folytatásaként az ÉTI-ben az 1960-as években végeztek betondermesztéssel és gipsz zsalulappal kapcsolatos mechanikai alapvizsgálatokat, kísérleti házakon vizsgálták az anyag és szerkezet viselkedését . Később Párkányi Mihály foglalkozott “nem tektonikus szerkezetek” elméletével, a szövetszerkezetes cellarendszeres építési mód kérdéseivel.
Fejlettebb, előszerelhető megoldást adott az új anyagokra épülő “armírozott szövet váz”.
A TopStep™ technológia azon az elven alapul, hogy először az előzetesen felmért igényeknek megfelelő, előre gyártott, méretre szabott, nedvszívó zsaluzóelemekből, azokban elhelyezett távtartókon speciálisan átfűzött, méretezett vasalással történő összeépítésével nedvszívó, benn maradó zsaluzatot alakítunk ki. Ebbe képlékeny homokbeton öntésével teherhordó bordákat hozunk létre. A homokbeton kötőanyagaként magas, 470–650 kg/m3 cementtartalmú homogén vagy heterogén portlandcementet, adalékanyagként pedig legfeljebb dmax. 4,00 mm-es szemnagyságú, osztályozott, egyenletes szemeloszlású homokot alkalmazunk.

Az alkalmazandó cement minőségétől és mennyiségétől függően a cementtartalom ismeretében a homok/cement tömegarány alapján meghatározzuk a homokbeton összetevőinek szükséges mennyiségét, majd ehhez a homok/cement keverési tömeg- aránynak az ismeretében a meghatározott mennyiségű homok fokozatos adagolásával előállítjuk a szükséges műszaki jellemzőkkel rendelkező homokbetont.

Ezután az így létrehozott keveréket legalább három percig forgólapátos kényszerkeverő berendezéssel folyamatosan keverjük.
Az így előállított képlékeny homokbetonnal a zsaluzóelemek közötti üregeket kiöntjük, illetve a homokbetont a zsaluzóelemekre terítjük, s ily módon előállítjuk az igényelt fajtájú és műszaki jellemzőkkel rendelkező homokbeton teherhordó szerkezetet.

Az eljárásra jellemző továbbá, hogy kötőanyagként tiszta, homogén portlandcementet, vagy kohósalak-, illetve pernyeadagolású heterogén portlandcementet alkalmazunk.

A TopStep™ dermesztett beton technológiára jellemző az is, hogy a zsaluzóelemeket a felhasználástól függően egy- vagy kétrétegű zsaluzóelemnek alakítjuk ki, és amelyeknél egy-egy zsaluzóelem együttes vastagsága a zsaluzóelemek közötti homokbeton vastagságával közel megegyező értékű.