GYIK

Lépcsővel kapcsolatos fogalmak és kérdések

Gyakran Ismételt Kérdések

Az elmúlt 11 évben több ezer ügyfelünkkel egyeztettünk, és ezekből állítottuk össze Önnek a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy bizonytalanság helyett Ön is tisztában legyen mindennel.

0

Lépcsővel kapcsolatos fogalmak

  • Belépő: A lépcső járófelülete, az a rész amelyikre talpunkkal lépünk rá. (24cm-30cm)
  • Fellépő: A belépőket elhatároló szakasz, amelyre nem lépünk rá, hanem a lépcső emelkedését biztosítja. Közismertebb nevén a „rugdosó”. (20cm-16cm)
  • Karszélesség: Egy lépcsőkar kihasználható szélessége.(75cm-90cm)
  • Járóvonal: Ez csak a lépcső 2 dimenziós felülnézeti rajzán (alaprajz) szerepel. Ponttal indul, és nyíllal végződik. Ennek a hossza határozza meg a belépési mélységet és irányát.
  • Fejmagasság: A lépcső és a felette lévő födémkivágás közötti távolság (Ezt jogszabálynak megfelelően a lépcső dőlésszögén kell mérni).
  • Kiosztás: A belépő és fellépő által meghatározott számok együttes neve.
  • Lépcső forduló: Nem egyenes lépcsőknél valamilyen módon fordulnia kell a lépcsőfokoknak valamilyen irányba.
  • Pihenős/Húzott lépcső: Pihenős lépcső esetében a lépcsőfordulón, nincsenek fokok, a fordulás ugyan azon a magasságon történik. Húzott lépcsőnél a fordulót trapéz alakú fokokkal osztjuk meg. A fordulás maga kényelmetlenebb, de a legtöbb esetben a lépcső kiosztása kényelmesebbre jön ki húzott lépcsővel.
  • Peremgerenda: A lépcső merevítését szolgálja, egy kb. 30 cm-es „korlát” a lépcső oldalán.
  • Penge: Peremgerenda nélküli lépcső, nincs rajta merevítés. A kiváltás teherhordó falba véséssel történik.
  • Leültetés: A lépcsőfok aljától a földig tartó „oszlop”
  • Felzárás: A peremgerenda felemelése a födém aljáig (vagy födém mellé). Célja a lépcső és a födém szél közötti „lyuk” eltűntetése.

0

Felmérés

  • Budapesttől messze élek. Hozzám is kijönnek ingyenesen felmérni?

    – Természetesen, az ország teljes területén ingyenes a felmérésünk!
  • Mi szükséges ahhoz, hogy a felmérést el tudják végezni?

    – Ahhoz, hogy felmérést végző kollegánk pontos méreteket tudjon venni, szükségünk van a lépcsőt körülvevő falak meglétére, valamint (amennyiben ennek dimenzióit nem cégünk határozza meg), arra, hogy a födém ki legyen vágva.
  • Mennyi időt fog igénybe venni a felmérés?

    – Kollegánk hozzávetőlegesen 40 perc-1 óra alatt szokott végezni egy lépcső felmérésével.
  • Nem szeretnék felmérést, csak egy hozzávetőleges árat, hogy költségvetést kalkulálhassak. Erre van lehetőség?

    – Igen. Amennyiben terveit megküldi részünkre, tudunk kalkulálni egy hozzávetőleges árat. Erre garanciát nem tudunk vállalni. Amennyiben minket választ, felmérésünk és tervezésünk után küldjük el pontos ajánlatunkat.
  • Nekem vannak terveim, nem szükséges kijönni felmérni, hisz ez alapján is tervezhető és építhető a lépcső.

    – Sajnos ezzel kapcsolatban az a tapasztalatunk, hogy a tervek nem mindig a valóságot fedik le. A falak, födémkivágás ellenőrzése érdekében mindenképpen egy helyszíni szemle alapján tudjuk csak elkészíteni terveinket és a hozzá tartozó árajánlatot.

0

Tervezés

  • Gipszkarton falaim vannak. Ezek alkalmasak a lépcső építésére?

    – A lépcsőt könnyűszerkezetes falakba nem tudjuk bekötni, annak tartószerepe nincsen. Ezt letámasztásokkal tudjuk kiváltani, amelyek helyét tervezőink adják meg. Peremgerendás lépcső esetében akár a 10cm-es ytong fal is elegendő, de a Penge kivitelhez, minden esetben legalább 25 cm vastag tartófalakra van szükség.
  • Az szerepel a tervemen, hogy jogszabályoknak nem felel meg, kényelmetlen a lépcsőm. Ez mit jelent?

    – A lépcső jellegét meredeksége/dőlésszöge határozza meg. Ezt az adatot a belépő mélysége és fellépő magasságából lehet kiszámolni. Így ezek határozzák meg a lépcsőkiosztás kényelmességét. Az általunk kényelmesen használhatónak ítélt méretek: Belépési mélységre minimum 24 cm, Fellépési magasságra pedig maximum 20 cm. Fontos még a jogszabályban meghatározott lépéshossz szabály. Ennek a kiszámítása a következő módon történik: 2*Fellépő + Belépő. Az így kapott számnak 60 cm és 64 cm között kell lennie. Fontos befolyásoló tényező még, amely tapasztalatunk szerint a legtöbb lépcsőt érinti a fejmagasság. Különleges esetekben is legalább 195 cm ajánlott.
  • Hogyan lehetne javítani a kényelmetlen lépcsőmön?

    – Alapvetően, a lépcső forma átgondolását tudjuk javasolni, de ez sem minden esetben lehetséges. Általában, a födémkivágás tovább bontását, vagy a lépcső alapterület növelését ajánljuk. Amennyiben ezekre nincs lehetőség, valamilyen kompromisszum szükséges. Vagy a lépcső fejmagasságán kell rontani, a jobb kiosztás érdekében, vagy a fejmagasságon kell javítani, egy rosszabb kiosztással. Húzott fokos lépcsők esetében, segítség az is, ha a karszélességet csökkentjük.
  • Elkészült a födémkivágásom. Hogyan tudom előkészíteni a lépcső érkezéséhez?

    – A gipszlépcső nem igényel semmilyen előkészületet. Építőink vasalják bele a lépcsőt az érkező szintbe, ezzel garantálva a lépcső állékonyságát. Különleges esetekben egy speciális L profil használata elengedhetetlen, amihez utolsó fokunkat meg tudjuk érkeztetni.
  • Kényelmetlen a lépcsőm, de a burkolatomat túl fogom lógatni. Ez mennyire javít a lépcső használatán?

    – A burkolat túllógatása felfelé jó megoldás a belépési mélység növelésére, de lefelé jövet, ez nem befolyásolja a közlekedést, hiszen a sarkunkkal nem tudunk belépni, a burkolat alá.
  • Problémát észleltem a terveimmel kapcsolatban. Hogyan tudom ezt jelezni?

    – Számunkra a leggördülékenyebb megoldás, ha ezt emailben jelzi részünkre. Tervezőink amint tudják elkészítik a kért módosítást. Amennyiben írásban nehezen tudja megfogalmazni a problémát, tervlapjaink jobb alsó sarkában megtalálható tervezőink telefonos elérhetősége, amin keresztül tud beszélni direktben a tervezőkkel.
  • Kültéri lépcsőt építtetnék. Mire van szükségem, hogy ez kivitelezhető legyen a Top Step technológiával?

    – Az indulás, és esetlegesen a letámasztások alá, mindenképpen egy beton alap szükséges, amely a fagyhatár alá van kiöntve (80 cm). Erre cégünk által használt beton nem megfelelő! Az építés az időjárástól függ, sajnos esőben nem tudjuk ezt kivitelezni. Emiatt a kültéri lépcsők építését csak Április 1től, Október 1ig tudjuk vállalni. Garanciánk erre a típusra 15 év, mivel a vízzáró réteg képzését cégünk nem tudja vállalni, ennek megfelelő elkészülését nem tudjuk garantálni.
  • Én szeretném, hogy ívesen építsék meg a lépcsőnket, mert szerintem ez esztétikusabb. Erre is van lehetőség?

    – Természetesen, tudunk íves lépcsőket is építeni, de ezekről fontos tudni azt, hogy technológiánkból adódóan ezt, kisebb szögletes lapokból tudjuk előállítani. Mindenképpen utómunkára van szükség, hogy az ív egyenletes legyen.
  • Elkészült a lépcsőm, és a kötési idő is letelt. A gipszlapok megrepedeztek, valamint a légiesség érdekében nekem jobban tetszene, ha ez nem lenne raja. Van lehetőség az eltávolításra?

    – Igen! A gipsznek tartószerepe nincsen, csak zsaluzat, az eltávolítása viszont ez nem könnyű feladat. A végeredménye az, hogy csak a 3 cm vastag betonszerkezetünk marad meg.
  • Pihenős lépcsőt egyeztettünk a felmérővel, de a tervező húzott lépcsőt tervezett. Ez miért van?

    – Tervezőink alapvetően elkerülik a balesetveszélyesnek minősülő lépcsők tervezését, ezért a felmérő döntését felülbírálva, inkább a kényelmesebb lépcsőt tervezik meg.

0

Peremgerenda és korlát

  • Mi az a peremgerenda?

    – A peremgerenda egy merevítő szerepet szolgáló statikai elem (gyámolító gerenda). Körülbelül 30 cm magas.
  • Mi az a penge lépcső?

    – A penge lépcső egy olyan kivitel, amelyen a peremgerenda nem szerepel. Ennek a kiváltása a falba véséssel történik. Mivel ez egy időigényesebb munkafolyamat, ez a kivitel drágább.
  • Mi kell ahhoz, hogy penge lépcsőm lehessen?

    – A lépcsőt határoló falaknak minimum 25cm-es teherhordó/fő falaknak kell lenniük, valamint a szélessége nem haladhatja meg a 100 cm-t.
  • Szeretnék korlátot is tenni a lépcsőmre. Erre milyen opcióim vannak?

    – Alapvetően egy zárt korlát megépítését tudjuk vállalni, amely olyan, mint a peremgerenda, csak 90 cm magasságig megépítve.
  • A zárt korlát nekem nem tetszik, milyen lehetőségeim vannak?

    – A lépcső építésekor kivitelezőink tudnak korlátfogadókat építeni a lépcsőbe (mind a peremgerendás, mind a penge kivitelbe). Ezek menetes szárak, amelyre pontmegfogással rögzíthető a korlát. Amennyiben a peremgerenda tetejére szeretné rögzíteni a fogadókat, ez egy egyszerű U profillal megtehető. Ezzel kapcsolatban kérje kollegáink segítségét. A teherbírás bármilyen korlát befogadására alkalmas.
  • Az építéskor még azt gondoltam, hogy nem szükséges korlát, viszont a kivitelezés után már látom, hogy mégis szükség lenne rá. Megfúrhatom a peremgerendát?

    – A peremgerenda utólagos fúrását nem ajánljuk. Amennyiben mindenképpen szükséges ez az eljárás kérjük keressenek meg minket, hogy megfelelő tájékoztatást adjunk erről, hiszen a vasak átfúrása statikai problémákhoz vezethet!

0

Árak

  • Kaptam egy árajánlatot, viszont az építkezés nem áll még olyan stádiumban, hogy a lépcső beépítésre kerülhessen. Meddig tudják tartani áraikat?

    – Kiküldött ajánlataink 90 napig érvényesek. Amennyiben ezen az időn kívül rendeli meg a kivitelezést, nem tudjuk garantálni, hogy a megadott áron tudjuk vállalni az építést.
  • Mit tartalmaz a lépcső ára?

    – Áraink tartalmazzák a munka-, kiszállás- és anyagdíjakat.
  • Ha ma megrendelem a lépcsőt, mikor fognak tudni kijönni építeni?

    – Időpontjaink időszakosak. Általában az átfutási időnk, megrendeléstől számított 1-3 hónap.
  • Nekem a 3 hónap nagyon hosszú idő, van lehetőség előrébb kerülni?

    – Alapvetően sorban dolgozzuk fel megrendeléseinket, így ebben a sorrendben osztjuk ki időpontjainkat. Amennyiben szeretnének előrébb kerülni, kérem jelezzék nekünk. Kollegáink jelölni fogják, és amennyiben bármilyen lemondás, vagy egyéb probléma történik más helyszínen, úgy erről a várólistáról keressünk új építési helyszínt. Ennek hátránya, hogy lehetséges, hogy reggel tudunk telefonálni, hogy 1 óra múlva tudnának menni az építőink, ha ez Önöknek is megfelelő. Az előrébb kerülés érdekében pénzt nem fogadunk el!

0

Helyszíni előkészületek

  • Nekem padlófűtésem van. Erről el fogják tudni indítani a lépcsőt?

    – Igen. A lépcsőt bármilyen beton felületről el tudjuk indítani (szerelő/aljaz beton). Körülbelül 1 cm mélyen tüskézzük le első két fokunkat. Amennyiben fennáll a veszélye, hogy egy fűtés cső van a lépcső alatt, mindenképpen szükséges, az építővel történő egyeztetés.
  • Az építési terület lakott. Ki kell pakolnom a szobából, mindent, hogy megépülhessen a lépcső?

    – Az építés sok gipszporral jár, valamint a betont kézi keverővel a lépcső térben keverjük. Építőink visznek magukkal fóliát, és igyekeznek a környezet megóvására, de esetenként elkerülhetetlen, hogy a tárgyak porosak legyenek.
  • Mire van szükség az építéskor?

    – Építőinknek vízre, és áramra van szüksége a munka elvégzésére. Beltéren a téli időszakban fontos, hogy legalább, 5 fok az adott térben.

0

Építés

  • Az építés E-napló köteles. Ennek a vezetésére van lehetőség?

    – Az E-napló lépcsőre vonatkozó vezetését ingyenesen vállaljuk. Kérem jelezze kollegáink részére erre irányuló igényét.
  • Támogatást szeretnék igényelni a lépcsőmhöz. Erre van lehetőség?

    – Természetesen a jogszabályban meghatározott lépcsőkre tudunk kiállítani a MÁK szerződés mintára is számlát, amellyel a felújítási támogatás igénybe vehető.